Değişmeyen tek şey değişimdir!

Koçluk Danışmanlık Mentorluk

“Coaching is the universal language of change and learning” CNN

Koçluk, değişim ve öğrenmenin evrensel dilidir!

 

ABD merkezli Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) koçluğu şu şekilde tanımlamaktadır:

“Koçluk, her bir bireyin gelecekteki hedeflerine ulaşacak güce ve yeteneğe sahip olduğuna inanarak, kişisel ve profesyonel potansiyelini en üst düzeyde ortaya çıkarmak amacıyla, düşünce doğurucu ve yaratıcı bir süreçte onlarla ortaklık yapmaktır.”

İngiltere merkezli Koçluk derneği (AC- Association for Coaching) Bireysel/Yaşam Koçluğu’nu şu şekilde tanımlar: Koçluk; bireyin iş performansını, yaşam deneyimini, özyönelimli öğrenimini ve kişisel gelişimini kolaylaştırdığı karşılıklı işbirliğini merkeze alan, sonuç odaklı ve sistematik bir süreçtir. (Anthony M. Grant)

Koç sizi dinler. Sonunda ne yapacağınıza, size doğru soruları sorarak, sizin bulmanızı sağlar!

Başlangıç gündemi size, gelişme yöntemi koça aittir.

Kendi doğrularını size dikte etmez, sizin kendi doğrularınızı sorgulamanızı sağlar.

Koç ; dengenizi yitirdiğinizde, yaşamınızın kontrölünü kaybettiğinizde/kaybettiğinizi düşündüğünüzde, bulunduğunuz kap’tan (iş, çevre,vb.) çıkmak istediğinizde, artık değişmek / dönüşmek vakti geldiğinde,  kendi gücünüzü keşfetmek için çıkacağınız yolculukta sizin yol arkadaşınızdır.

Koç, Psikolog veya Psikiyatrist Değildir;  Bireyin geçmişte yaşadığı sorunların veya rahatsızlıkların tespiti teşhisi ve tedavisi ile uğraşmaz.

Profesyonel bir koç geleceğe odaklanır. Geçmiş, koçun özellikle ilgilendiği bir zaman dilimi değildir;  geleceğin anahtarı geçmişte saklı olmadığı sürece…!   J
Arkadaşlık Değildir; Bireyin pozitif veya negatif duygularının akıntısına kapılarak kendisini gerçek durumdan  ve bireyin hedeflerinden uzaklaştırmayacağı gibi bireyin sürekli hedefine ulaşacak yolda kalmasına yardımcı olur.

 

KOÇLUK / DANIŞMANLIK /  MENTORLUK

 

Koçluk, her bir bireyin gelecekteki hedeflerine ulaşacak güce ve yeteneğe sahip olduğuna inanarak, kişisel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeyde ortaya çıkarmak amacıyla, düşünce doğurucu ve yaratıcı bir süreçte onlarla ortaklık yapmaktır.  Koç çözümü danışanın kendi kendine bulmasını farklı yöntemler ile sağlayarak, danışanın kendi kendine yeterliliğini farkındalık oluşumunu kazandırır.

Koç farkındalık yaratırken sizi hem zorlar hem de motive eder. Amacınıza ulaşmanızda sizi harekete geçirir. Gelişmeleri sizinle birlikte izler. Hem olumlu hem de olumsuz alışkanlıklarınızı “farkına varmanızı” sağlar.

 

MENTOR kelimesinin kökeni Yunan Mitolojisinden gelmektedir. Kral Ulysses oğlu Telemachus’u en yakın arkadaşı Mentor’a teslim eder. Kralın savaştan dönmesi yirmi yılı alacaktır ve bu sürede Mentor, Telemachus’a, kralın yerini alması için tüm bilgi ve deneyimini aktararak eğitmiş ve yetiştirmiş olacaktır.

Mentorluk genellikle uzmanlık gerektiren bir işin nasıl daha iyi yapılması gerektiğini anlatır. Mentorda o işle ilgili pek çok soru ve problemin cevabı vardır. Mentorlar işe duygularını karıştırmazlar! Sizin kendisini izlemenize izin verir, sorularınızı cevaplar, size rehberlik yapar.

 

Danışman , alanında tecrübe sahibi, bir uzmandır. Konusuyla ilgili eğitimler almış ve uygulamalar yapmıştır. Problemleri çözebilecek strateji ve donanıma sahiptir. Danışman arka planda durur, durumu değerlendirir ve daha sonra size problemin ne olduğunu ve nasıl çözülmesi gerektiğini anlatır. Adeta bir doktor gibi tahlil yapar, röntgen ve tomografi çeker ve teşhis ile tedavi önerileri sunar.

 

Bir yola çıktığınızda ;

KOÇ : “Ne yapmak istersin?”

MENTOR : “Şuradan git!”

DANIŞMAN : “Yandex’e baktın mı?”  der.

 

Unutmayınız ki her bireyin tüm yaşamı boyunca farklı zamanlarda farklı konularla ilgili olarak, mentora, danışmana, arkadaşa, psikolog veya psikiyatriste ihtiyacı olacaktır. Bunlar gelişim ve değişim için vücudun ihtiyaç duyduğu farklı besinler, vitamin ve mineraller kadar lüzumludur.

 

KOÇLUKLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

  1. Koç bana nasıl yardımcı olabilir ki ? Ne mesleğim ne de yaşantım hakkında hiç bir fikri yok.

Biley taşı bıçağı biler ve keskinleştirir ancak kendisi bir bıçak değildir. Yani bıçağı daha iyi bir bıçak  yapmak için bıçağa gerek yoktur. Doğru zamanda doğru yerde doğru hareketleri yapmak gerekir. Tıpkı biley taşı gibi.

  1. Arkadaşlarım iyi günümde kötü günümde her zaman yanımda. Tanımadığım bir koçla neden paylaşımda bulunayım?

Hayatın idamesi konusunda dost tavsiyeleri yeterli olsaydı, çevremiz hedeflerini belirlemiş, stratejilerini geliştirmiş, başarıya odaklanmış insanlarla dolup taşar, mutsuz tek bir insan kalmazdı.

Başkalarından alınan fikirler, başkasından  ödünç alınmış elbise gibidir.  Ya kolu uzundur, ya boyu kısadır. En iyisi kendi ölçülerinize uygun elbisedir. Bir koç size, kendi üzerinize uygun elbise dikmeniz konusunda yardımcı olur.

*Unutmayın; arkadaşların tavsiyeleri yeterli olsaydı, dünyada hayallerini gerçekleştirmemiş bir tek insan bile kalmazdı.

  1. Psikolojik Danışman / Psikiyatrist bana daha fazla yardımcı olmaz mı ?

Geçmişinizle ilgili sorunlarınız (çocukluk, ailevi vb.) geleceğinizi karartıyorsa elbette fayda sağlar. Ancak geçmişinizle ilgili belirgin psikolojik bir  sorununuz yok ve geleceğinizle  ilgileniyorsanız koçlar bu iş için vardır.

  1. Yaşantım için koçluk yerine danışmanlık daha faydalı olmaz mı ?

Arkadaşınızdan ödünç alacağınız emanet bir elbisenin üzerinize tam oturmayacağı gibi başkasından kendi hayatınızla ilgili olarak alacağınız fikir de ihtiyacınızı tam olarak karşılamayacaktır. Önemli olan kendi çözümlerinizi bulmak, yani üzerinize uygun elbise dikmeyi öğrenmektir.

  1. Neden bir koçla çalışayım ?

Herkes spor yapar, ancak bir antrenörle spor yapanlar profesyonel olurlar. Herkes küçük bir tekne ile kıyılarda kaptanlık yapabilir. Ancak herkes okyanusların fırtınalı ve tehlikeli sularında kaptanlık yapamaz.  Siz de bir koçla paylaşımda bulunarak kendi yaşam geminizin kaptanlığını yaparken amatör değil profesyonel olma yolunda önemli bir adım atarsınız.

 

 

 

 

[pwebcontact id=1]

 

 

 

Bize ulaşmak için;

İletişim : 0 (532) 374 00 54 & E-posta : selay@selaydemiray.com