Değişmeyen tek şey değişimdir!

Neden Yin Yoga?

Neden Yin Yoga?

29/12/2016
|
0 Comments
|

Yoga, yaşam enerjisidir. Yaşam enerjimiz, omurga ve çakralar boyunca akar. Ellere, ayaklara ve iç organlara olmak üzere bedenimizin her noktasına dağılır. Yin ve Yang kavramları temelde, doğa ve evrendeki herşeyin karşıtlık ilişkileri içinde yürüdüğünü söyler. Yin enerji durağan olan enerjidir, Yang ise hareketli olan enerjidir. Şifa için vücudumuzda bu ikisi arasında denge sağlanması gerekir. Günümüzde yaşamımız o kadar hızlı akıyor ki, durup dinlenmek, bedenimize durağan pozlarda gevşemeyi hatırlatmak çok önemli. Yin Yoga tam da bu noktada hayatı dengelemek için devreye girer ve bize durmayı öğretir. Yin Yogada pozlarda durabilmek ve bedeni tamamen gevşetip akışına “bırak”abilmek aşırı hareketli hayatımızı dengelememizi sağlar. Yin Yoga bedenin sınırlarını zorlamaz.

Omurga, bel ve eklem sağlığı için çok faydalıdır. Aynı zamanda pozun içerisinde geçirilen dakikalarda, bedenin ve ruhun verdiği tepkiler de aslında bizim hayata karşı verdiğimiz tepkileri yansıtır ve böylece kendimizi tanıma fırsatı verir.

Tüm Yang Yoga tarzlarında bedende çalıştırılan bölgeler ağırlıklı olarak kaslardır. Yin Yoga da ise öncelikli olarak bağ dokulardır. Bu sayede “her yaştaki” kişilerin boyunda 3 ile 5 cm’e kadar uzama da görülebilmektedir.

Bedeninizdeki değişim,  diğer spor dallarına göre daha yavaş gerçekleşir  ama daha kalıcıdır!

*Bazı insanlar hareketli bir şekilde deşarj olurken bazıları daha durgun şekli tercih eder. Durgunluğu tercih edenlere Yin Yoga’yı, hareketi tercih edenlere Kickboxing  derslerini tavsiye ediyorum. Kimi zaman Kickboxing derslerimde öğrencimin bedenindeki sinyalleri takip edip Yin Yoga’ya geçiş yaptığımızda olmuştur. Özellikle soğuma zamanı geldiğinde esneklik kaybı olmaması için gerekli pozları sık sık kullanırım.

Bedenimiz bize emanet, ona iyi bakalım… Sevgiyle…